Jak skutecznie pomagać?

Jak skutecznie pomagać? Oto pytanie towarzyszące wszystkim, którzy pracują w strukturach pomocowych. Konfrontacja z ludzkim cierpieniem może pobudzać do twórczej refleksji – jak działać, aby być skutecznym, aby w sposób właściwy wykorzystywać potencjał umiejscowiony, w każdej ze struktur służących ludziom.

Wydaje się, że jedną ze skutecznych form pomocy jest budowanie w społeczności lokalnej Sieci Wsparcia Społecznego, która w racjonalny sposób wykorzystywałaby potencjał zaangażowanych w nią jednostek pomocowych. Służyć ma temu Program Aktywności Lokalnej określający kierunki działań w zakresie Aktywizacji Lokalnej mieszkańców z terenu Powiatu Myślenickiego, mający na celu wzmocnienie ich podmiotowości, jak również stworzenie warunków dla rozwoju instytucji społeczeństwa obywatelskiego, wzmacnianiu spójności społecznej i terytorialnej na rzecz zrównoważonego rozwoju społecznego.

Można śmiało powiedzieć, że tworzony w Powiecie Myślenickim Program Aktywności Lokalnej jest odpowiedzią na cel, jaki został nakreślony w Strategii Lizbońskiej dotyczący spójności społecznej i realizujący się w kształtowaniu nowoczesnego, a więc aktywnego wsparcia społecznego. W tym wymiarze „konieczne staje się, więc inwestowanie w kapitał ludzki oraz kapitał społeczny, czyli inwestowanie w ludzi i w budowanie związków między nimi, w ich wzajemne zaufanie i zaangażowanie w sprawy wspólnoty, a więc to, co jest na równi z kapitałem finansowym podstawą rozwoju lokalnego. Poczucie tożsamości, przynależności i zaangażowania na rzecz małej ojczyzny jest podstawą świadomego obywatelstwa.”[1]

Kończący sie rok 2011 stanowi zamknięcie 12 -letniego etapu budowania struktur pomocowych na poziomie jednostki samorządowej jaką stanowi powiat, ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich 7 lat, kiedy to równolegle z tworzeniem Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa działającego przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Myślenicach rozpoczął się proces budowania nowoczesnej Sieci Wsparcia Społecznego, obejmujący wszystkie jednostki zaangażowane w pomaganie i ochronę mieszkańców.

Zbliżający się rok 2012 stanowi również nowe otwarcie procesu programowych działań służących kształtowaniu warunków sprzyjających powstawaniu więzi społecznych na terenie powiatu – a szerzej – kapitału społecznego w myśl, iż „Podstawą społeczeństwa obywatelskiego są jego obywatele, świadomi swych praw i obowiązków, zaangażowani w działania na rzecz dobra wspólnego, zdolni do osobistej odpowiedzialności za los swój i los wspólnoty na wszystkich poziomach życia społecznego”[2]. Warto także podkreślić, że jest ono również odpowiedzią na wyzwania stawiane w Strategii Rozwoju Kraju 2007 – 2015, w której czytamy: „Jednym z elementów Strategii jest budowanie zintegrowanych i obywatelsko świadomych wspólnot przede wszystkim na poziomie lokalnym. Ważne jest wspieranie inicjatyw w zakresie lokalnego rozwoju /../ Istotnym celem rządu i samorządu terytorialnego powinno być umacnianie kapitału społecznego oraz wspieranie społeczeństwa obywatelskiego – możliwości artykulacji interesów i potrzeb obywateli oraz działania na rzecz ich realizacji m.in. poprzez społeczną samoorganizację. Potrzebne będzie kształtowanie infrastruktury obywatelskiej takiej, jak np. centra wolontariatu, dostęp do bezpłatnego poradnictwa obywatelskiego i informacji oraz miejsca, gdzie inkubować się mogą inicjatywy obywatelskie. System ładu publicznego i bezpieczeństwa będzie oparty o współpracę władz centralnych z samorządem terytorialnym oraz wspólnotami lokalnymi.”

Program Aktywności Lokalnej, którego proces tworzenia zawarty został w niniejszym opracowaniu stanowi swego rodzaju mapę, której celem jest aktywizacja wszystkich grup społeczności lokalne Powiatu Myślenickiego po to, by wsparcie społeczne było w nim realizowane w sposób rzeczywisty, twórczy i skuteczny. Zaangażowanie jednostek samorządowych, kościołów organizacji pozarządowych, środowiska akademickiego, lokalnych przedsiębiorców a przede wszystkim wszystkich obywateli jest gwarantem sukcesu tak pojętego wsparcia społecznego.

 


[1] Strategia Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego na lata 2007-2013, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

 

[2] jw.

 

ul. Kazimierza Wielkiego 5, 32-400 Myślenice