„Między młotem a kowadłem” – powiatowa konferencja o przemocy

młot

W dniu 25 października 2011r. podczas konferencji promocyjnej projektu „Fenix – Na Skrzydłach Aktywności”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków EFS rozmawiano o dokonaniach i dalszych planach dotyczących aktywnego włączenia się projektu w przeciwdziałanie się przemocy w rodzinie. Celem konferencji było rozpropagowanie idei zawartych w projekcie  a dotyczących zapobiegania przemocy domowej. W konferencji uczestniczyli wszyscy zaangażowani w tą problematykę.

Otwarcia konferencji, na którą przybyli przedstawiciele różnych środowisk, m.in. sądu, policji, gmin, ośrodków pomocy społecznej, instytucji socjalnych, dokonali: wicestarosta myślenicki Tomasz Suś i dyrektor PCPR Piotr Gofroń.

Wstępem do zagadnień poruszanych na spotkaniu była etiuda filmowa nagrana podczas Akademii Filmowej realizowanej w ramach projektu „Fenix” przez Małgorzatę Olejczyk  - Barańskią terapeutkę i trenera tego programu.   To już VII edycja Akademii – czyli młodzieżowej części programu „Fenix”. Warto podkreślić, że jednym z wiodących celów „Fenixa” jest praca z osobami uwikłanymi w przemoc. Dzięki programowi działa grupa wsparcia dla kobiet oraz realizowana jest kampania społeczna. Projekt „Fenix” obejmuje więc także pomagaczy służącym wsparciem tym,  którzy doświadczają przemocy.

Dyrektor Ośrodka dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie w Krakowie -  Iwona  Wiśniowska w swoim wykładzie przedstawiła najważniejsze aspekty pracy osób pomagającym ofiarom przemocy, tzw. „pomagaczy”. Odpowiadała na trudne pytania: jak pomóc ofierze, i nie zaszkodzić sobie, jak panować nad własnymi uczuciami w pracy z ofiarami, jak bronić się przed wypaleniem zawodowym?

Zanim zaczniemy pomagać innym, uporządkujmy własne życie. To szczególnie ważne, aby w pracy na rzecz innych, nie zapomnieć także o swoich potrzebach i odczuciach -  podkreśliła.

Certyfikowany terapeuta uzależnień Małgorzata Nowobilska-Stanios przedstawiła zagadnienie  pomocy skierowanej do sprawców przemocy domowej. Mówiła o tym, jak rozpoznać zachowania przemocowe, jak rozmawiać ze sprawcą i wskazywać mu drogę zmian. I

Koordynator Ośrodka Interwencji Kryzysowej Sylwia Michalec- Jękot przedstawiła najważniejsze informacje na temat stworzonego w naszym powiecie systemu przeciwdziałania przemocy, koalicji przeciwdziałania przemocy „Prometeusz” oraz realizacji Powiatowego Programu Pomocy Dziecku i rodzinie, którego częścią jest przeciwdziałanie przemocy domowej. Niezwykle ważna w tym systemie jest rola zespołów interdyscyplinarnych, działających w poszczególnych gminach, których zadaniem jest przeciwdziałanie przemocy w rodzinie poprzez diagnozowanie tego problemu, inicjowanie interwencji w środowisku zagrożonym przemocą oraz rozpowszechnianie wiedzy na temat wszelkich form pomocy – podkreśliła. Ośrodek Interwencji Kryzowej i Poradnictwa, działający przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, w tym roku przyjął aż 156 ofiar przemocy, udzielając im wsparcia. Współpracujemy z wieloma instytucjami, m.in. w zakresie realizacji  programu korekcyjno-edukacyjny dla osób stosujących  przemoc, czy też projektu „Fenix- na skrzydłach aktywności” , skierowany do rodzin zagrożonych przemocą – podkreśliła Sylwia Michalec- Jękot.

Wicestarosta Tomasz Suś zapowiedział opracowanie i zamieszczenie na stronie internetowej powiatu  kompendium wiedzy na temat tego, jak i gdzie szukać pomocy, w takiej formie, aby mogli z niego skorzystać zarówno dzieci i młodzież, a także nauczyciele i rodzice.

Podsumowując konferencję, Sylwia Michalec- Jękot podziękowała wszystkim jej uczestnikom organizatorom. Konferencja promująca projekt „Feniks” pokazała bowiem, że społeczności lokalnej bliskie są problemy realizowane w jego ramach.

Oprac. HKM

 

ul. Kazimierza Wielkiego 5, 32-400 Myślenice