Rozwód czas trudnych zmian,także dla dzieci

Rozwód czas trudnych zmian,także dla dzieci

Z roku na rok rośnie liczba rozwodów w Polsce. Rozwód jest sytuacją trudną. Cierpią podczas niej nie tylko osoby rozwodzące się, dla nich rozwód jest świadomą decyzją, cierpią również osoby, które nie miały wpływu na jej podjęcie: dzieci, teściowie i rodzice. Rozwód dotyka również przyjaciół rozstających się osób. Jeśli do tej pory mieliśmy z nimi dobre relacje, teraz zmuszeni są często do dokonywania wyborów pomiędzy jednym a drugim z małżonków. Rozwodzący się małżonkowie, często tocząc batalie rozwodowe, zapominają o otaczającym ich świecie. Zapominają, że byłego partnera będą często spotykać w swojej ulubionej kawiarni, piekarni czy po prostu na ulicy. Nie zniknie on z powierzchni Ziemi - choć często pewnie tego by chcieli. Zapominają, że ich rozwód jest szokiem dla dziecka. Zewsząd otoczeni doradcami: adwokatami, rodzicami, przyjaciółmi czy nawet obcymi ludźmi służącymi „dobrą radą” zapominają o sobie samych, o sobie nawzajem
i o swojej rodzinie również. Choć w zmienionym kształcie to jednak wciąż rodzinie. W tej nowej rodzinie mama wciąż będzie mamą, tata pozostanie tatą nawet dziadkowie pozostaną dziadkami . Rozwód nie sprawi, że dziecko przestanie kochać drugiego rodzica. Nawet jeśli dziecko nie daje po sobie poznać, jak bardzo przeżywa rozstanie rodziców to w głębi serca kryje swoje emocje, które są naturalne w tej sytuacji. Może to być smutek, żal, poczucie winy, lęk i obawa o przyszłość. Często zdarza się, że to dzieci obwiniają siebie za rozstanie rodziców. Dzieci odreagowują rozstanie rodziców na różny sposób i na różnych płaszczyznach. Mogą mieć kłopoty ze snem, nocnym moczeniem się czy jąkaniem. Mogą uciekać z domu, wagarować, mieć problemy z nauką, wdawać się w chuligańskie wybryki, buntować się lub zamykać w sobie. Kiedy rodzice odczują, że rozmowa z dzieckiem przestaje wystarczać, warto wówczas skorzystać z pomocy specjalisty.

Rodzice

Nie zostawiajcie z tymi emocjami Waszych dzieci samych !
Rozmawiajcie. Słuchajcie. Wspierajcie.
Wy macie Waszych bliskich, adwokatów, psychologów i znajomych z pracy…. A dzieci? Dzieci są samotne.
Nie wstydźcie się własnych emocji . Nie udawajcie, że nic się nie stało, bo tak nie jest. Pozwólcie również dziecku wyrazić jego uczucia.

Warto również pamiętać, że rodzice mają nie tylko obowiązki w stosunku do swoich dzieci mają również swoje prawa. Podstawowym prawem rodzica jest prawo do kontaktu z dzieckiem, prawo do posiadania informacji na temat jego zdrowia czy edukacji. Warto podczas rozwodu i tworzenia planu opieki rodzicielskiej ustalić jak w przyszłości będą realizowane nie tylko obowiązki rodziców, ale również w jaki sposób zabezpieczone zostaną ich prawa. Pozwoli to w przyszłości uniknąć wielu konfliktów. Umożliwienie drugiemu rodzicowi korzystnie z jego praw jest nie tylko przejawem dobrej woli, jest obowiązkiem, którego realizacji można dochodzić na drodze sądowej.

Rodzice

Czy można zachować resztki wzajemnego szacunku? Czy można się rozstać by wszystkiego nie stracić? Można. To w jaki sposób się rozstaniecie i jak będą wyglądać Wasze dalsze relacje jest w Waszych rękach. Zazwyczaj rozmowa okazuje się bardzo pomocna. Jeśli nie potraficie sami dojść do porozumienia spróbujcie mediacji. Jeśli nie wiecie jak się dogadać, od czego zacząć, gdzie szukać pomocy – warto zwrócić się do naszego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa, gdzie na spotkaniu z interwentem kryzysowym można wspólnie ustalić dalsze kroki, skorzystać z pomocy prawnika, a także wziąć udział w warsztatach przybliżających tematykę rozwodu, które pojawią się
w naszym Ośrodku już wkrótce, o czym będziemy na bieżąco informować.

 

 

Joanna Kozyra
psycholog, interwent kryzysowy

ul. Kazimierza Wielkiego 5, 32-400 Myślenice