RELACJA Z KONFERENCJI INAUGURACYJNEJ

                   Dzień 8 października 2014r. był dniem szczególnym dla Ośrodka interwencji Kryzysowej i Poradnictwa w Myślenicach.  Ośrodek zorganizował konferencję Inauguracyjną pt. "Interwencja Kryzysowa w Powiecie Myślenickim w kontekście przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Dokonania i perspektywy", która odbyła się w ramach  II "Akademii Prometeusza - Nadzieja, Pomoc, Zmiana w hali Zespołu Szkół im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach.

            Konferencję uroczyście otworzył starosta Józef Tomal, który po krótce przedstawił historię Ośrodka podkreślając jego dokonania na przestrzeni dziesięciu lat istnienia.

 

 

             Prelegentami konferencji  byli naukowcy zajmujący się interwencją kryzysową: prof. Dorota Kubacka-Jasiecka( Krakowska Akademia im. A.Frycza Modrzewskiego), dr hab. Małgorzata Duda ( Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie) i dr Piotr Passowicz (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), superwizor OIKiP. Na zaproszenie dyrektora OIKiP przybyli m.in. Katarzyna Nowaczyńska i Jerzy Szczepaniec z Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Wioletta Willimska dyrektor ROPS w Krakowie. W Konferencji, wzięli także udział przedstawiciele starostwa, gmin powiatu, służb (policji, straży pożarnej), szkół ponadgimnazjalnych, poradni specjalistycznych, ośrodków pomocy społecznej, zespołów interdyscyplinarnych, PCPR w Myślenicach.

             W naszej codziennej pracy bierzemy pod uwagę trzy aspekty: interwencję wobec indywidualnego klienta, interwencję wszechstronnej pomocy, opierającej się na współpracy wielodyscyplinarnych zespołów oraz interwencję i prewencję w społeczności na rzecz klientów kryzysu – podkreśliła prof. nadzw. dr hab. Dorota Kubacka-Jasiecka w trakcie swojego wystąpienia o nowoczesnym modelu wsparcia społecznego interwencji kryzysowej.

          Problematykę etycznego wymiaru wsparcia społecznego w swoim wystąpieniu poruszyła dr hab. Małgorzata Duda, zwracając szczególną uwagę na nowy wymiar wsparcia związany z rozwojem społeczeństwa i zmieniającą się wokół nas rzeczywistością. Doświadczamy coraz to nowych kryzysów, bo społeczeństwo się rozwija. To jest trudne w naszej pracy, bo trudny jest człowiek, który jest i pozostanie zagadką - podkreśliła.

           Na rolę superwizji w instytucjach pomocowych zwrócił uwagę dr Piotr Passowicz (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie). W dziedzinach związanych z niesieniem pomocy w wymiarach psychologicznym i społecznym takimi jak np. psychoterapia, psychoedukacja, poradnictwo psychologiczne, interwencja kryzysowa, to rodzaj oglądu pracy potrzebującego wsparcia pracownika w celu uzyskania przez niego, uporządkowania, uzupełnienia, oraz integracji wiedzy z doświadczeniem oraz intuicją w celu pogłębienia rozumienia problemu pacjenta/klienta, co ma służyć podniesieniu efektywności świadczonych usług.

           W drugiej części spotkania odbyła się dyskusja panelowa "Oblicza pracy superwizyjnej", do której zaproszono ekspertów: prof. nadzw. dr hab. Dorota Kubacka-Jasiecka (Krakowska Akademia im. A.Frycza Modrzewskiego), dr hab. Małgorzata Duda (Uniwersytet Jana Pawła II
w Krakowie), Katarzynę Wojtanowicz z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, dr. Piotra Passowicza superwizora z Instytutu Psychologii Stosowanej UJ w Krakowie oraz Piotra Gofronia dyrektora PCPR
w Myślenicach.

             Podsumowując Konferencję, starosta Józef Tomal podziękował wszystkim prelegentom i uczestnikom konferencji za aktywność i zaangażowanie w tematykę interwencji kryzysowej.

Konferencja była transmitowana  na żywo w internecie przez Powiatową Telewizję Internetową iTV Myślenice

Reportaż iTV Myslenice:

http://www.myslenice-itv.pl/powiatowa-konferencja-na-temat-metod-przeciwdzialania-przemocy-w-rodzinie/

Galeria zdjęć z konferencji w Multimediach:

http://www.prometeusz.myslenicki.pl/multimedia/media-foto/konferencja-inauguracyjna-8102014.html

ul. Kazimierza Wielkiego 5, 32-400 Myślenice