„16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet”

16 Dni działań Przeciwko Przemocy ze względu na płeć” to międzynarodowa kampania, którą zainicjował w roku 1991 Women's Global Leadership Institute przy Uniwersytecie Rutgers. Od tamtego czasu kampania odbywa się pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie faktu, że prawa kobiet są prawami człowieka. W 1999 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała oficjalnie 25 listopada Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Ten dzień rozpoczyna Międzynarodową Kampanię „16 Dni działań Przeciwko Przemocy ze względu na płeć”.

Minister Sprawiedliwości przypomniał, że w parlamencie dobiegają końca prace nad przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości, rządowym projektem ustawy o ochronie świadka i pokrzywdzonego.  Zgodnie z nimi zmianie powinna ulec praktyka organów postępowania karnego, w tym Policji i Prokuratury. Osoba, wobec której pojawi się zagrożenie będzie mogła wystąpić nie tylko o ochronę osobistą, ale również o ochronę na czas czynności procesowych. W efekcie np. pokrzywdzona przestępstwem otrzyma asystę policjanta na drogę z domu do sądu i na czas oczekiwania przed salą sądową.

Dzięki tym zmianom nie jest konieczne wielokrotne składanie zeznań przez osobę pokrzywdzoną. Do przesłuchania w charakterze świadka powinno dojść przed sądem w specjalnie przygotowanym przyjaznym pomieszczeniu, a w przypadku konieczności ponownego przesłuchania osoba pokrzywdzona może wnieść o przeprowadzenie go na odległość poprzez wideokonferencję, tak aby nie musiała zeznawać w obecności sprawcy.

ul. Kazimierza Wielkiego 5, 32-400 Myślenice