OIKiP w trosce o siłę Rodziny!

OIKiP w trosce o siłę Rodziny!

To jak ważna jest rodzina wie chyba każdy. Dla znacznej większości z nas to właśnie rodzina jest największą wartością w życiu. Instytucja rodziny niesie za sobą też wielką odpowiedzialność – to ona kształtuje człowieka – wzmacnia go, bądź osłabia na całe życie.
Rodzina jest niezwykłym systemem, który wzmacnia, nadaje sens życia, pomaga przetrwać trudności i jest zasobem, z którego można czerpać w najgorszych chwilach. W momencie, kiedy jeden z członków rodziny boryka się z trudnościami, cały system to odczuwa. Zachowanie jednej z osób w rodzinie wpływa na innych jej członków, co więcej ta konkretna osoba, nie była by taka jaka jest, gdyby nie ta rodzina.
Rodzina potrafi przetrwać niewiarygodnie wiele. Potrafimy funkcjonować z dala od swoich rodzin, a mimo to, żyć jej wartościami, przyzwyczajeniami.
Rodzina potrafi też się adaptować – przystosowywać do nowych wyzwań nawet tych, które znacznie zmieniają jej funkcjonowanie.
Rodzina przede wszystkim daje nam uczucie, że gdzieś przynależymy, że nie jesteśmy sami.
Rodzina ma też swoje trudności - tak jak każdy z nas ma problemy, lepsze czy gorsze dni, załamania i upadki, tak samo przechodzi przez nie rodzina.

W naszym Ośrodku zdajemy sobie sprawę z tego jak ważna jest rodzina, ale i z tego, jak istotną funkcję psychologiczną pełni.
Dlatego sporo naszych oddziaływań jest nakierowanych właśnie na wspieranie rodzin:

  • WARSZTATY DLA RODZIN

Kładziemy przede wszystkim nacisk na to, że ten warsztat jest DLA rodziny. Nie jest to spotkanie z góry zadanym przez nas tematem, do którego uczestnik musi się dopasować. To swobodny czas konsultacji dla rodziny, na której prowadzące skupiają się na jednej, konkretnej rodzinie i jej problemie. Rozmawiamy o trudnościach, z którymi rodzina się do nas zgłasza. Te spotkania działają na takiej samej zasadzie jak zwykła konsultacja indywidualna, tyle że tu naszym klientem staje się rodzina.
Z reguły na pierwszą konsultację zapraszani są sami rodzice lub jedno z nich. Po wspólnym rozeznaniu tematu terapeuci podejmują decyzję, kto pojawi się na następnym spotkaniu.
Dla rodzin zmotywowanych, które potrzebują wsparcia długofalowego istnieje możliwość podjęcia terapii rodzinnej.
Spotkania prowadzą: psycholog i psychoterapeuta rodzinny – mgr Marta Kogut oraz psycholog pracująca z dziećmi – mgr Anna Janowiec.

  • WARSZTATY DLA PAR

To spotkania, na których w centrum stawiamy parę. W czasie warsztatu prowadzący starają się zbliżyć dwa światy – ten damski i ten męski, niejednokrotnie bardzo od siebie oddalone. Uczą jak skutecznie się porozumiewać, rozumieć swoje potrzeby i być dla siebie wsparciem. Zwracają uwagę na to, że praca nad relacją jest czymś niesłychanie istotnym.
Z reguły po wstępnych konsultacjach, odrębnych dla obu osób z pary, prowadzący warsztaty proponują dalszy plan pracy.
Spotkania prowadzą: familiolog i interwent kryzysowy – mgr Bożena Piwowarska oraz mgr Daniel Zawodnik, który także jest familiologiem i interwentem.

  • WARSZTATY DLA RODZICÓW

Ten warsztat kierowany jest do rodziców dzieci w wieku 0-12 lat. W czasie spotkań rodzice pracują nad relacją z dzieckiem, nabywają nowe kompetencje rodzicielskie, uczą się lepiej rozumieć swoje pociechy, a także pracują nad tym jak mówić do dzieci, aby ich słuchały. Rodzice maja okazję nie tylko nabyć wiedzę, przećwiczyć ją, ale także wymienić się doświadczeniami z innymi rodzicami.
Przed rozpoczęciem warsztatów rodzice zapraszani są na pierwsze spotkanie rekrutacyjne.

Spotkania prowadzą: familiolog i interwent kryzysowy – mgr Marzena Mucha oraz psycholog i interwent kryzysowy – mgr Joanna Kozyra.

  • WARSZTATY DLA DZIECI

Warsztaty dla dzieci „ MAM TE MOC!” przeznaczone są dla dzieci 8-10 lat. W ramach spotkań dzieci mogą w twórczy sposób: wzmocnić swoją samoocenę, uczyć się rozpoznawać swoje emocje, poprawić komunikację, a także spędzić czas z rówieśnikami.
Cykl 7 warsztatów rusza już 14.02.2018r.Rodziców, którzy chcą aby ich dzieci wzięły udział w warsztatach, zapraszamy na spotkanie rekrutacyjne 07.02 (środa) o godz. 18 w naszym Ośrodku lub zachęcamy do umówienia się na indywidualne spotkanie z prowadzącą warsztaty.

Spotkania prowadzi – psycholog pracująca z dziećmi mgr Anna Janowiec.

  • WARSZTATY DLA OSÓB ROZWODZĄCYCH SIĘ

Rozwód jest zdarzeniem, które mocno zmienia rodzinę. Wpływa nie tylko na małżonków, którzy podejmują decyzję o rozstaniu, ale także na ich dzieci oraz bliskich. To w jakim stanie rodzina przetrwa rozwód, a także jak wpłynie on na dalsze życie jej członków - nawet wtedy gdy będą toczyć osobne życie, jest niesłychanie ważną, ale i trudną kwestią. W czasie warsztatów osoby rozwodzące się mają szansę dowiedzieć się jak przygotować się do rozwodu, jak przez niego przejść, ale także jak uporać się z sytuacją po rozwodzie i stworzyć plan opieki rodzicielskiej.

Więcej informacji nt. przebiegu spotkań udziela prowadząca warsztaty – psycholog i interwent kryzysowy mgr Joanna Kozyra.

 

 

Wszystkie formy pomocy oraz warsztaty prowadzone w naszym Ośrodku są bezpłatne.
Zapisy oraz wszelkie informacje nt. warsztatów oraz pracy Ośrodka są dostępne pod numerem :
510-132-396 lub 506-318-838.
Spotkania odbywają się w Ośrodku Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa w Myślenicach przy ul. Jagiellońskiej 8.

ZAPRASZAMY!

 

Marta Kogut
psycholog, interwent kryzysowy

ul. Kazimierza Wielkiego 5, 32-400 Myślenice